/ 21 augusta, 2021/ Blog, Uncategorized @sk/ 0komentáre

Konopný proteín – vegánsky výživový zázrak

Bielkoviny sú životne dôležitými stavebnými kameňmi ľudského tela. Proteín z konope, presnejšie z konopných semien, dodáva silu a energiu 100% na rastlinnej báze a vďaka svojmu zloženiu je zdravý a tiež ideálny na budovanie a udržiavanie svalov.

Čo je to proteín a akú úlohu hrajú aminokyseliny?

BioBloom konopný proteín

Bielkoviny, často označované ako bielkoviny, sú základnými stavebnými kameňmi nášho tela a nachádzajú sa v každej bunke. Živé veci potrebujú na prežitie bielkoviny. Sú rozbité a prestavané v nepretržitom procese, a preto sú zásoby bielkovín v tele nevyhnutné pre prežitie.

Proteíny zase pozostávajú z aminokyselín alebo reťazcov aminokyselín. Existuje celkom 21 rôznych aminokyselín. Delia sa na esenciálne a neesenciálne aminokyseliny. Telo si môže produkovať neesenciálne aminokyseliny samo, esenciálne aminokyseliny musia byť telu dodávané prostredníctvom potravy.

Medzi esenciálne aminokyseliny patrí leucín, valín, izoleucín, lyzín, fenylalanín, treonín, metionín a tryptofán.

Telo je zásobované esenciálnymi aminokyselinami prostredníctvom bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre vývoj svalov, orgánov, chrupaviek, kostí, pokožky a vlasov a nechtov.

Konopný proteín poskytuje všetky esenciálne aminokyseliny

Každá potravina obsahuje bielkoviny (a aminokyseliny), existujú však veľké rozdiely v tom, ako ich telo absorbuje a využíva, t. j. premieňa ich na svoje vlastné bielkoviny. Je dôležité, aby bol profil aminokyselín v potravinách podobný profilu ľudí.

Prvá dobrá správa: Aminokyselinový profil konopného proteínu je veľmi podobný profilu ľudských aminokyselín, a preto je konopný proteín považovaný za obzvlášť účinného dodávateľa neživočíšnych bielkovín.

V konopnom proteíne sa nachádza mnoho cenných zložiek

Nie je to však len osem esenciálnych aminokyselín, ktoré robia z konopného proteínu vysokokvalitný zdroj potravy. Konopné semená, z ktorých sa získavajú bielkoviny, tiež obsahujú tieto dôležité zložky:

Nenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6

Dve cenné nenasýtené mastné kyseliny sú obsiahnuté v konopných semenách v pomere 1: 3, čo je pre telo veľmi dobré. Telo si samo nevie vyrobiť omega-3 a omega-6 a musí sa prijímať v potrave.

Vitamíny E, B1 und B2 

Vitamín E pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom . Vitamín B1 (tiamín) prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy, srdca a psychických funkcií. Vitamín B2 (riboflavín) sa podieľa na udržaní normálnej sliznice, červených krviniek, normálnej pokožky a zraku. Prispieva tiež k zníženiu miery únavy a vyčerpania, k normálnemu energetickému metabolizmu, normálnej funkcii nervového systému, normálnemu metabolizmu železa a ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Nutričné ​​informácie konopný proteín

Minerály fosfor, draslík, horčík, vápnik, železo, naturium, mangán a zinok

Fosfor významne prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, normálnej funkcii bunkovej membrány a k udržaniu zdravých kostí a zubov. Draslík prispieva k normálnej činnosti nervového systému, svalovej funkcii a k ​​udržaniu normálneho krvného tlaku. Horčík prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania a prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, rovnováhe elektrolytov, k normálnej funkcii nervového systému, psychiky, svalovej funkcie, ako aj k syntéze bielkovín a k udržaniu normálnych kostí. Vápnik je potrebný na udržanie normálnych kostí a zubov. Pomáha tiež zrážaniu krvi, energetickému metabolizmu, svalovej funkcii, signálnej funkcii medzi bunkami a tráviacim enzýmom fungovať normálne. Vápnik tiež hrá podpornú úlohu pri delení buniek a špecializácii buniek. Železo podporuje kognitívne funkcie, energetický metabolizmus, tvorbu červených krviniek (hemoglobín), transport kyslíka v tele a imunitný systém, aby normálne fungoval. Železo tiež pomáha znižovať únavu a vyčerpanie a má svoj podiel na delení buniek.

Mangán prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, k udržaniu normálnych kostí a k normálnej tvorbe spojivového tkaniva.

Zinok prispieva k normálnemu metabolizmu kyselín a báz, k normálnemu metabolizmu uhľohydrátov a k normálnym kognitívnym funkciám.

BioBloom natural power – váš dodávateľ biologickej energie

100% bio a prírodný konopný proteín natural power obsahuje 50% prírodných a vegánskych bielkovín. Vďaka šetrnej výrobe obsahuje okrem esenciálnych aminokyselín aj všetky cenné zložky konopných semien. Preto je veľmi ľahko stráviteľný a stráviteľný.

Koľko konopných bielkovín by som mal denne konzumovať?

Proteinovy shake

Každé telo je iné, a preto je v každom človeku odlišná rovnováha bielkovín. Jedna vec je však istá: Ak veľa športujete alebo ak ste v zásade veľmi rýchly a dobrý „užívateľ krmiva“, potrebujete viac bielkovín. Konopný proteín je obzvlášť odporúčaný pre športovcov, pretože podporuje budovanie svalov a udržanie svalovej hmoty a zároveň vďaka horčíku, ktorý obsahuje, znižuje aj nepríjemné športové vedľajšie účinky, akými sú svalové kŕče.

V zásade, ako všetky konopné potraviny, aj konopný proteín je veľmi dobre znášaný. Nadmerná konzumácia však môže spôsobiť plynnatosť, pretože konopný proteín má veľmi vysoký obsah vlákniny. Aj keď, ako už bolo uvedené vyššie, každý človek má inú rovnováhu bielkovín, 30 g je spoľahlivá dávka, ktorá je prospešná pre tráviaci trakt.

A pretože napriek mnohým zdravotným výhodám konopný proteín aj dobre chutí, máme aj tip na konopný proteínový kokteil:

Zmiešajte 200 ml rastlinného mlieka, ako je ovsené mlieko, a 2 polievkové lyžice prírodnej energie (30 g) a podľa potreby pridajte ovocie.

Nechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*