Gernot Zechmeister/ 24 augusta, 2021/ Blog/ 0komentáre

Konopný olej – jeden z najbohatších a najzdravších olejov

S čoraz väčším rozšírením konope sa stáva čoraz populárnejším aj olej zo semien konope. Nielen v kuchyni, ale aj v starostlivosti o pleť. Dôvodom je špeciálne zloženie a pomer zložiek v konopnom oleji. To z neho robí jeden z najzdravších olejov vôbec.

Štúdie preukázali, že konopný olej obsahuje vysoký podiel (približne 80 %) polynenasýtených mastných kyselín, ktoré majú veľký význam pre ľudskú výživu a sú dokonca nevyhnutné pre život. Omega-6 a omega-3 mastné kyseliny sú obzvlášť dôležité. Konopný olej má mimoriadne dobrý pomer oboch omega mastných kyselín (3 diely omega-6 k jednému dielu omega-3), vo väčšine jedlých olejov je príliš veľa omega-6 v porovnaní s omega-3 mastnými kyselinami, čo môže viesť k nárastu zápalových ochorení. Takmer dokonalý pomer v konopnom oleji – odborníci na výživu odporúčajú pomer 4:1 – má na druhej strane protizápalový účinok.

BioBloom konopný olej omega

Veľmi dobrý pomer polynenasýtených mastných kyselín

Konopný olej sa používa pri neurodermatíde a psoriáze

Okrem toho konopný olej obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre metabolizmus. Napríklad vzácna kyselina gama-linolénová, ktorá je tiež omega-6 mastnou kyselinou. Kyselina gama-linolénová sa nachádza napríklad v oleji z pupalky dvojročnej a v oleji zo semien boráka lekárskeho – oba oleje sa používajú zvonka (proti svrbeniu), ako aj ústne pri liečbe neurodermatitídy a psoriázy.

Treba spomenúť aj množstvo fytosterolov. Fytosteroly majú pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu.

Keďže polynenasýtené mastné kyseliny veľmi citlivo reagujú na nadmerné teplo, konopný olej je na klasické varenie pomerne nevhodný. Vďaka svojej jemnej a orechovej chuti sa výborne hodí do šalátov a studených jedál.

BioBloom konopný olej omega sa vyrába z lúpaných konopných semien a vďaka šetrnému procesu lisovania sa zachovávajú všetky cenné polynenasýtené mastné kyseliny a zložky. Náš bio konopný olej omega BioBloom Onlineshop.

Nechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*