Konope a jeho bohatá história
Konopná rastlina je jednou z najstarších kultúrnych rastlín na svete. Predpokladá sa, že jej pôvod je v Ázii, ale jej rýchle a stabilné rozšírenie po celom svete znamená, že pôvod je ťažké určiť.
Prvé písomné zmienky nachádzame v čínskych spisoch z 3. tisícročia pred n. l., Kde je v knihe o liečivých rastlinách konope uvádzané ako liek na reumu, maláriu a iné choroby. V Európe sú najstaršie nálezy konope v Nemecku dokonca datované okolo roku 3500 pred n. l.
Gutenbergova biblia vytlačená na konopnom papieri
Starovekí Gréci tiež radi používali konope na odievanie a konopná rastlina bola v tej dobe jednou z najrozšírenejších a najobľúbenejších rastlín vlákniny. V spisoch rímskeho učenca Plinia staršieho (23 až 79 n. l.) sa dá dočítať, že konope zmierňuje bolesť a grécky lekár Pedanios Dioscurides, ktorý žil v 1. storočí n. l. a je považovaný za najslávnejšieho farmakológa staroveku, informoval o šťave zo semien konope, ktorá je účinná proti bolestiam ucha.
V stredoveku (6. až 15. storočie) získavalo konope na význame v dôsledku narastajúceho námorníctva. Na jednej strane preto, že plachty a laná vyrobené z konope sa stali súčasťou lodí vďaka svojej odolnosti a na druhej strane dokázali konopnú rastlinu a výrobky z nej rýchlejšie šíriť do sveta. Od 13. storočia bolo konope číslom 1 v oblasti výroby papiera. Gutenbergova biblia (1455) a Americká deklarácia nezávislosti (1776) boli napríklad vytlačené na konopnom papieri. Pokiaľ ide o použitie rastliny konope v lekárskej oblasti, v stredoveku sa nachádza iba niekoľko písomných dôkazov. Existujú však tradície, že už vtedy sa konope používalo ako prostriedok na zmiernenie pôrodných kŕčov a symptómov postnatálnej bolesti až do modernej doby (začiatok modernej doby je stanovený na koniec 15. a začiatok 16. storočia).
Ostatné vlákna a plast vytláčajú konope
Po tomto predĺženom rozmachu konope až do začiatku modernej doby začala fáza úpadku. Mnoho nových vlákien a nový technický vývoj stále viac vytláčajú konopnú rastlinu. Drevo nahradilo konope ako základ pre výrobu papiera a sisal (vlákna z agáve) nahradil konopné vlákna v oblasti textilu a pri výrobe lán. V oblasti poľnohospodárstva sa mnohí poľnohospodári spoliehajú na iné, produktívnejšie plodiny. Koncom storočia bolo teda napríklad konope v Nemecku takmer úplne vytlačené.
Najnižší bod v histórii konope bol konečne dosiahnutý v roku 1937 v USA, kde bol Marihuana Tax Act of 1927 zakotvený v zákone. Od roku 1937 všetci výrobcovia a obchodníci s konope podliehali vysokej dani a nakoniec bolo (komerčné) pestovanie konope úplne zakázané. Rozhodujúcim faktorom tu boli úspešné lobistické činnosti spoločností, ktoré sa zaviazali k výrobkom vyrobeným zo syntetických vlákien, ktoré boli v tej dobe dobré aj nové. Patrili sem Du Pont Jamie a Randolph Hearst. V Nemecku konope zažilo opäť krátku rastovú fázu počas vlády nacionálnych socialistov (1933 až 1945).
V 20. storočí však vlákna vyrobené ľuďmi takmer úplne vytlačili konope po celom svete, s výnimkou niekoľkých malých kultivovaných oblastí (napríklad v Sovietskom zväze a ďalších krajinách východnej Európy). Vzhľadom na rastúcu medializáciu hnutia hippie a „vojnu proti drogám“ v USA konope zároveň prestávalo byť známe a mnoho ľudí ho spájalo iba s „burinou“ a „drogami“.
Renesancia konope od 90. rokov minulého storočia
V Nemecku to dokonca znamenalo, že v rokoch 1982 až 1995 bolo pestovanie priemyselného konope zakázané. Mnoho krajín reagovalo aj na zákaz pestovania, v USA je pestovanie priemyselného konope dodnes zakázané. Súčasné znovuobjavenie konopnej rastliny sa začalo v 90. rokoch minulého storočia. Mnoho krajín ukončilo zákaz pestovania priemyselného konope a reagovali aj politici. V roku 2002 Európska únia schválila na pestovanie 49 priemyselných odrôd konope (stav k roku 2015), ktoré je možné v príslušných členských štátoch pestovať v súlade s vnútroštátnymi zákonmi.
Pri súčasnej vlne legalizácie konope v mnohých krajinách je konopná rastlina na nebývalom víťaznom pochode. To je sprevádzané stále intenzívnejším vedeckým výskumom rastliny a jej zložiek podporujúcich zdravie. V blízkej a strednej budúcnosti to naznačuje, že konopná rastlina v blízkej dobe nezmizne z verejného vnímania.